LOGO

Medus

Sotus kaip lašiniai

Medų bitės gamina iš žiedų nektaro, kurį sumaišo su seilėmis ir tokiu būdu jį fermentuoja.

Medų sudaro angliavandeniai, fruktozė ir gliukozė, jame taip pat daug fermentų, mikroelementų, antibakterinių ir kitų veikliųjų medžiagų.

Medus turi daug kalorijų, pavyzdžiui, 100 gramų medaus sudaro 330 kilokalorijų. Toks kiekis medaus maistingumu prilygsta 175 gramams riebios mėsos, 90 gramų riebaus sūrio, 225 gramams žuvies taukų, 120 gramų graikinių riešutų.

Slopina nervinę įtampą

Nuo seno liaudies medicinoje medus vertinamas dėl gydomųjų savybių. Susirgus medus padeda greičiau atgauti jėgas, mažina lėtinį nuovargį, nemigą.

Medus ramina, nes stiprina nervų sistemą. Fitoterapeutas J.Ruolia priminė paprastą receptą nuo nemigos - vakare išgerti stiklinę šilto vandens, kuriame ištirpintas vienas ar du šaukšteliai medaus.

Toks gėrimas padeda taip pat kavos mėgėjams, kadangi kofeinas ne tik suteikia žvalumo, bet dirgina nervų sistemą, o medus - energijos šaltinis, maitinantis nervų ląsteles. „Per dieną medaus reikėtų suvalgyti bent du valgomuosius šaukštus. Ypač tada, kai alina fizinis ir protinis darbas“, - priminė vaistines augalų savybes tyrinėjantis gydytojas J.Ruolia.

Jis nepatarė skanauti medaus tik sergantiems cukralige žmonėms, nes gali padidėti gliukozės kiekis kraujyje.

Stiprina kraujo gamybą

Kas nori greičiau pakilti iš ligos patalo, turėtų neužmiršti medaus.

Ypač tada, kai yra skiriami antibiotikai, taikoma chemoterapija ar švitinimas. Dėl medikamentų šalutinio poveikio paciento organizmas dažniausiai nusilpsta ir pasikeičia kraujo sudėtis.

Rūgštoko skonio ir tamsiai rudos spalvos bičių duonelė (medaus ir žiedadulkių mišinys) tinka žmonėms, sergantiems mažakraujyste, virškinamojo trakto ir žarnyno ligomis. Tokia duonelė didina hemoglobino ir eritrocitų kiekį kraujyje.

Yra naudingos taip pat žiedadulkės, kurios gerina širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, mažina arterinį kraujospūdį, šalina iš organizmo cholesterolio perteklių, reguliuoja skrandžio rūgštingumą.

Bičių duonelę lengviau virškinti

Tačiau žiedadulkių apvalkalėliai yra kieti, nes juose daug į vašką panašių medžiagų. O žmogaus organizme nėra tokių fermentų, kurie skaidytų šiuos apvalkalėlius.

Kita vertus, pačios žiedadulkės turi daug fitoncidų, antibakterinių medžiagų, todėl vartojant žiedadulkes lieka didesnė alergijos tikimybė.

Šiuo požiūriu bičių duonelė yra saugesnė. Pasirodo, vabzdžių seilėse esantys fermentai apvirškina žiedadulkių apvalkalėlius, todėl žmogaus organizmas kur kas geriau pasisavina bičių duonelę.